ילדים ונוער בסיכון 

מענים לילדים עד גיל 12 

משרד הרווחה מציע מגוון מסגרות ושירותים לטיפול ותמיכה בילדים ובבני נוער בסיכון ובסכנה.
השירותים בקהילה נותנים מענה לבעיות של הילד ומשפחתו במקום המגורים ובתמיכת הקהילה. הטיפול ניתן על ידי עובדים סוציאליים מהמחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות, במטרה לעזור להורים לענות על הצרכים הרגשיים, הפיזיים, החינוכיים וההתפתחותיים של הילד, ולסייע למתבגרים המצויים במצבי סיכון, ניתוק וסכנה להתמודד עם קשייהם ולאפשר שילובם המחודש בקהילה.
אנו מאמינים ביכולת ההורים להשתנות ולשפר את תפקודם כהורים ובכך יקדמו את תפקוד ילדיהם.

להפניה לקבלת השירות יש לפנות למחלקה לשירותים חברתיים במקום מגוריך

 • מעונות יום: מסגרת חינוכית-טיפולית-אוניברסאלית לפעוטות בגילאי חצי שנה עד שלוש.
  המעונות קולטים פעוטות לאמהות עובדות ופעוטות לאמהות שאינן עובדות, ממשפחות הסובלות מקשיי התמודדות עם גידול הפעוט וסיפוק צרכיו, עד כדי העמדת התפתחותו התקינה בסכנה.
  שילוב הפעוט במעון הוא חלק מתוכנית סיוע כוללת למשפחה, אשר נבנית בשיתוף  עם ההורים.
  המעונות מופעלים על ידי ארגונים שונים, בפיקוח משרד התמ"ת ולפי תקנות העבודה הסוציאלית של משרד הרווחה.
  הקריטריונים לקבלה למעון נקבעו בחוק פעוטות בסיכון (הזכות למעון יום) ובהוראות התע"ס (תקנות עבודה סוציאלית) של משרד הרווחה.
 • משפחתונים: מסגרת חינוכית-טיפולית קטנה של חמישה פעוטות בגילאי 6 חודשים עד 3 שנים, המנוהלת ע"י מנהלת משפחתון בביתה ומפוקחת ע"י משרד התמ"ת. המסגרת היא אוניברסאלית והקריטריונים להפניה למשפחתון ע"י שירותי הרווחה זהים לקריטריונים לקבלה למעונות.
 • מעונות רב תכליתיים: מסגרת של מעון יום שהורחבה במטרה לספק מענה לילדים בגילאי 3 עד 6 ולמשפחותיהם, שזקוקים לשירותים תומכים וטיפוליים באינטנסיביות גדולה יותר. במעון זה נקלטים גם ילדים שמגיעים בצהרים ממסגרת הגן העירוני בו שהו.
  המעון פועל משעה 07:00 – 19:00 ושעות השהות בו הן גמישות, בהתאם לתוכנית שהותאמה לצרכים הייחודיים של הילד והמשפחה ולתכניות ההעשרה. התכנית נבנית ע"י הצוות הטיפולי בשיתוף מרבי של ההורים.
  בנוסף לצוות החינוכי-טיפולי הרגיל, כולל המעון עובדת סוציאלית, גננת ועובדים טיפוליים נוספים לפי הצרכים (פסיכולוג, מטפלים באומנות, ריפוי בעיסוק וכ"ו).  כמו כן, צוות המעון נמצא בקשר עם השירותים בקהילה הנותנים שרות לגיל הרך, במטרה להסתייע בהם לטובת הילדים וההורים (טיפת חלב, מכונים להתפתחות הילד, מחלקות חינוך וכו').
 • פנימיות יום: שירות קהילתי לילדים בגילאי 5 – 12. פנימיות היום מאפשרות מתן לווי וטיפול אינטנסיבי לילדים ולהוריהם, תוך מניעת הוצאת הילדים מביתם וקבלת אחריות מרבית של הפנימייה לכל צרכי הילדים והוריהם בקהילה. הדגש הוא על שמירה וחיזוק הקשר בין הילד והוריו, כאשר הילד לן בבית.
  הילדים וההורים נהנים הן משרותי הפנימייה והן מהשירותים בקהילה, והם מלווים ע"י צוותי הפנימייה ועובדים סוציאליים מהמחלקות לשירותים חברתיים באזור הפנימייה.
  הפניית הילד לפנימיית יום תיעשה ע"י עובד סוציאלי, לאחר שהמשפחה עברה סינון של הוועדה לתכנון, טיפול והערכה שתעריך את יכולת הילד והמשפחה להשתלב במסגרת.
 • מרכזי ילדים-הורים: מיועדים לילדים בגילאי 5 – 12, הסובלים מקשיים רגשיים או התנהגותיים והוריהם לא מסוגלים לספק את צרכיהם בשלב זה.
  המרכז מטפל בהורים בעלי יכולת להשתנות ולשפר את תפקודם, במטרה לשקם את הקשר עם הילד, לשפר את התפקוד ההורי, לצמצם את מצבי הסיכון בהם נמצא הילד ולהבטיח את שלומו.
  הפניית המשפחה למרכז תיעשה ע"י עובד סוציאלי, לאחר שהמשפחה עברה סינון של הוועדה לתכנון, טיפול והערכה.
  שעות הפעילות של המרכזים גמישות.
 • חממות: מסגרת המתאימה לילדים בגילאי 5 עד 10. מטרת התכנית להעמיק את מעורבות ההורים בטיפול בילדיהם ולצמצם את תחושת הכישלון, הדחייה והאשמה ששוררת בין ההורים והילדים.
  הילד מגיע למשפחה, שקולטת עד 4 ילדים נוספים, במטרה ללוות אותם ולטפל בהם. ה"חממה" מלווה על ידי עובדת סוציאלית צמודה.
 • מועדוניות: מסגרת חינוכית-טיפולית משלימה לאחר שעות הלימודים, לילדים בגילאי 3 עד 12.
  מטרת המועדוניות לקדם את מצבו הרגשי, התנהגותי, חינוכי וחברתי של הילד ולשפר את הקשר בין הילד להוריו תוך חיזוק התפקוד ההורי.
  המועדוניות מציעות מגוון פעילויות חברה והעשרה, ספורט, עזרה בשיעורי בית, טיפוח הרגלי למידה, הרגלי סדר וניקיון והרגלי חיים בסיסיים נוספים. כמו כן מוצע טיפול רגשי במידת הצורך, מתקיים קשר עם הורים וקבוצת הורים בנושאי הורות. 
  המועדוניות פועלות לרוב במבנה ציבורי בקבוצות של 15 ילדים, בדרך כלל  בין השעות 13:00 ל- 19:00 עם צוות הכולל מדריך, אם בית ועובד סוציאלי.
  המועדוניות האינטנסיביות פועלות ארבעה או חמישה ימים בשבוע מספקות לילדים גם ארוחה חמה.

המועדוניות מתאימות לילדים אשר: 

 • חיים במשפחתם והוריהם מתקשים לספק את צרכיהם
 • מגלים קושי בקשר עם הוריהם
 • מגלים קשיים בתקשורת בין אישית
 • חסרים הרגלי חיים בסיסיים
 • סובלים מפערים לימודיים גדולים ביחס לבני גילם
 • סובלים מקשיים רגשיים כדוגמת התפרצויות זעם, התבודדות, פאסיביות בולטת, נראים עצובים או מדוכאים, מבטאים תחושת חוסר תקווה
 • סובלים מקשיי התנהגות כדוגמת תוקפנות, אלימות, חוסר משמעת, התבודדות חברתית

סוגי המועדוניות:

 • מועדוניות אינטנסיביות (גילאי 6-12)מועדוניות משותפות עם משרד החינוך (גילאי 6-12) כוללות מנחה חינוכית וק"בס
 • מועדוניות לא אינטנסיביות (גילאי 6-12)
 • מועדוניות לגיל הרך (גילאי 3-6)
 • מועדוניות ביתיות: לילדים בגילאי 3 עד 10, בחלוקה לקבוצות גיל (3-6 6-10). בכל מועדונית נמצאים כ- 5 ילדים, שזקוקים למסגרת
 • מצומצמת יותר מהמועדוניות הרגילות.
 • המועדונית פועלת בבית המפעילה.

בשנה האחרונה התעורר צורך חיוני לפתח מענה של מועדונית ייחודית לילדים עם בעיות התנהגות:  

מועדוניות לילדים עם בעיות התנהגות: לילדים בגילאי 6 עד 14, בחלוקה לפי קבוצות גיל.
בכל מועדונית נמצאים כ- 12 ילדים הסובלים מבעיות התנהגות קשות על רקע רגשי שבגללן לא הצליחו להיקלט במסגרת מועדונית רגילה, ילדים בעלי קשיי לימוד, קשיי קשב וריכוז, קשיי הסתגלות חברתיים וילדים שהוריהם לא מצליחים להתמודד עם התנהגותם.
מטרת מועדוניות אלו לשפר את מצבו התנהגותי,רגשי ולימודי של הילד ולחזק את הקשר בין הילד להוריו, על מנת שישתלב במועדונית רגילה או במסגרת קהילתית אחרת ולהימנע מהצורך לנתקו ממשפחתו.

 • תמיכה ביתית: מסגרת משפחתית משלימה בשעות היום לילדים בגילאי 0 עד 18.
  מסגרת זו מספקת את צרכיו החינוכיים, רפואיים והחברתיים של הילד במסגרת משפחתית, מבלי לנתק את קשריו עם משפחתו הטבעית. התמיכה הביתית ניתנת לתקופה של עד שישה חודשים.
  התמיכה הביתית מתאימה לילדים במצבים הבאים:
  • ילדים החשופים למצבי משבר משפחתיים עקב מצבים כמו אשפוז הורה או פירוד זמני בין ההורים
  • ילדים שלא מקבלים מענה לצרכיהם הבסיסיים מסיבות שונות
  • ילדים הזקוקים לתחליף להוצאה חוץ ביתית מלאה לתקופת ביניים
 • תוכניות תומכות ומשקמות – משרד הרווחה מציע תוכניות ייחודיות נוספות המטפלות בילדים ובני נוער בסיכון. התוכניות מופעלות על ידי המחלקות לשירותים חברתיים:
  • מטפחים- מתן חונך אישי לילד כדי לסייע לילדים בתחומים הבאים: סיוע וחיזוק בתחום האישי ובתחום החברתי, העשרת עולמו של הילד, שיפור המוטיבציה ללמידה וחיזוק הרגלי למידה, סיוע בקשר בין ההורים לילדים.
  • תכנית "הקן"- התכנית מיועדת למשפחות בעלות ילדים בסיכון בגיל הרך אשר נמנעות מקבלת עזרה בדרכים מקובלות ו/או אינן משתפות פעולה עם העובדים הסוציאליים. התכנית כוללת הדרכה חד שבועית בבית המשפחה על ידי מתנדבים.\
  • תוכנית אוריון- התכנית מיועדת לשפר את מערכת היחסים בין בני המשפחה, לפי הצרכים האישיים של כל אחד מחבריה, לחזק את הכוחות החיוביים בתוך המשפחה ולשפר את הדימוי העצמי של כל פרט במשפחה.
   שחקיות-  תוכנית הפועלת להגברת המודעות של אמהות צעירות לתהליך התפתחותו של התינוק ולקדם את יכולתן לתרום להתפתחות ילדיהן באמצעות משחק.
  • תכנית ראשית-  תכנית המיועדת למשפחות צעירות עם ילדים בגיל הרך אשר מטרותיה המרכזיות הן להקנות ולשפר כישורי הורות, ולטפח את התפתחות והישגי הילדים בגיל הרך אשר נמצאים בסיכון לעיכוב התפתחותי.
   תוכנית משפחות- תוכנית תמיכה, המיועדת לילדים בגילאי לידה עד חמש ולהוריהם. מטרת התכנית לקדם את היכולת ההורית, למנוע מצבי סיכון של ילדיהם ולספק מסגרת השתייכות חברתית.
  • תכנית "יחדיו"- התכנית מיועדת למשפחות מעוטות יכולת שהתפתחות ילדיהן נמצאת בסיכון. התכנית מבוססת על עבודה בקבוצות קטנות תוך שילוב עבודה פרטנית ומשפחתית. מטרתה לקדם את יכולות ההורות, על מנת להקטין את סיכון הילדים ולסייע בהתפתחותם התקינה.
  • קבוצות לילדים עדים לאלימות- התכנית מיועדת למניעת נזקים התפתחותיים לילדים ומתבגרים, אשר עדים וחשופים לאלימות. התכנית פועלת ב- 20 מרכזים למניעת אלימות במשפחה.
  • תכנית לילדי אלכוהוליסטים ובני נוער המשתמשים לרעה באלכוהול- בישראל חיים כ- 120,000 ילדים במחיצת הורה מכור לאלכוהול. כ- 20,000 ילדים ובני נוער משתמשים לרעה באלכוהול. התכנית מציעה פעולות הסברה למניעת סיכון התפתחותי בעתיד ומניעת התמכרות.
 • הועדה לתכנון, טיפול והערכה (ועדת החלטה) – ועדות החלטה, הפועלות במסגרת המחלקות לשירותים חברתיים, מהוות מסגרת לדיון בצוות בין שירותי ורב מקצועי, לצורך אבחון וקבלת החלטות לגבי תכניות טיפול בילדים הזקוקים להתערבות אינטנסיבית של שירותי הרווחה.
  ועדות אלה מהוות צומת רבת חשיבות בהקצאת משאבים והתערבויות לילדים ולבני נוער בסיכון, ולהחלטות המתקבלות בהן השפעה מכריעה על חייהם של הילדים וההורים כאחד.
  מדי שנה מובאים לדיון בכמאתיים וועדות החלטה בין 10,000 ל11,000 ילדים.
  אחד העקרונות המרכזיים של ועדות ההחלטה הוא היותן ועדות רב מקצועיות ובין שירותיות. יש ניסיונות לשתף מספר רב של אנשי מקצוע מסוגים שונים. רוב אנשי המקצוע סוברים כי חשוב לשתף הורים וילדים בועדות. השתתפות ההורים בועדות הינה גבוהה.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לשירות לילד ונוער