מעונות חוץ ביתיים 

עם תהליך הזקנה, חלק מהקשישים מאבדים את היכולת לדאוג לעצמם או את הביטחון לגור בגפם וזקוקים למסגרת שתגן עליהם ותשרה עליהם בטחון.
הם זקוקים ליחס אנושי ולתחושה שאינם הופכים לנטל.

השירות לאזרחים ותיקים מציע לקשישים שאינם יכולים עוד לגור בגפם או לדאוג לעצמם, אפשרויות מגורים בהם יוכלו להמשיך ליהנות מהחיים ולחיות בכבוד ובטחון:

דיור מוגן

 • דיור מוגן ציבורי:
  דיור המיועד בעיקר לאזרחים ותיקים חסרי דירות קבע, בעלי הכנסה נמוכה.
  מהווה מסגרת מגורים מיוחדת המספקת להם קורת גג לטווח ארוך ואפשרויות ליהנות משירותים חברתיים בסיסיים כגון, אם בית, עובד סוציאלי, רכז חברתי ואיש אחזקה.
  הדירות מאובזרות לפי צורכי הדיירים ומצוידות במערכת תקשורת פנימית, במכשירי מצוקה ובגישה נוחה, בטיחותית ומוגנת בפני זרים ומעידות.
  הדירות נבנות וממומנות על ידי משרד הרווחה בשותפות עם משרדי האוצר, הבינוי והשיכון, הקליטה, וועידת התביעות. ההפניה אל הדירות היא ע"י משרד הבינוי והשיכון ומשרד הקליטה. 
 • דיור מוגן פרטי:
  דיור מוגן בבעלות פרטית, המהווה אפשרות מגורים ארוכת טווח בקהילה, המשמשת אלטרנטיבה למסגרת המוסדית הקלאסית (בתי אבות), שומרת על האוטונומיה והעצמאות של הזקנים בקהילה ומעניקה להם יתרונות בכוח המיקוח ובחופש הבחירה.
  הדיור המוגן הפרטי מפוקח על ידי משרד הרווחה והשירותים החברתיים.

בתי אבות

ברחבי הארץ, פועלים מאות בתי אבות המשרתים קשת רחבה של אוכלוסיית האזרחים הוותיקים. כל בית אבות כזה, חייב ברישיון ניהול מטעם שר הרווחה ופיקוח על ידי מפקחי השירות לאזרחים ותיקים.

תפקיד השירות לאזרחים ותיקים בבתי אבות:
 • מתן רישיון לכל בתי האבות בארץ.
 • פיקוח על כל בתי האבות בארץ, הכולל את כל תחומי החיים: מתקינות והתאמת המבנים לצורכי האזרח הוותיק וכלה בתקינות הציוד, תקן כוח אדם והכשרתו וכו'.
 • העלאת רמת הטיפול ואיכות החיים בבתי האבות.
 • פנייה לערכאות משפטיות לשם סגירת מעונות הפועלים ללא רישיון.
 • סיוע לאזרחים ותיקים חסרי הכנסות להיכנס למעונות. האזרחים הוותיקים ובני משפחותיהם משלמים כפי יכולתם, הנקבעת על פי כללי זכאות אשר נבדקים ע"י העובדות הסוציאליות בכל רשות מקומית.

משרד הרווחה מפקח על בתי אבות לעצמאיים ותשושים בלבד, כקבוע בתקנות הפיקוח על המעונות התשס"א- 2001.
לרשימת מעונות ובתי אבות בפיקוח ורישוי משרד הרווחה
טפסים

לא נמצאו טפסים